random_image2.jpg

JEZIORAK
To jezioro rynnowe położone w północno-wschodniej Polsce w obrębie Pojezierza Iławskiego. Jeziorak jest najdłuższym oraz szóstym pod względem powierzchni jeziorem w Polsce. Na Jezioraku znajduje się wiele zatok, półwyspów i 16 wysp, z czego największa to Wielka Żuława - największa wyspa śródlądowa w Polsce. Jezioro połączone jest z Kanałem Elbląskim. Zachodni brzeg jeziora jest zalesiony (Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego) natomiast po wschodniej stronie przeważają łąki.

Iława leży na południowym krańcu Jezioraka. Oś wąskiego, rynnowego jeziora biegnie z północy na południe. W części środkowej Jeziorak rozszerza się, tu na trasie leży kilka wysp. Na wysokości wsi Siemiany wybiega na północny wschód  zatoka Kraga, która przez jezioro Dauby łączy jezioro Jeziorak z Kanałem Elbląskim. Z południowego krańca Jezioraka wypływa rzeka Iławka, tutaj też leży jedna z największych wysp śródlądowych - Wielka Żuława (82,4 ha) i wejście do kanału łączącego jezioro Jeziorak z Jeziorakiem Małym w Iławie.

Jezioro Jeziorak jest bogate w różno-rodne gatunki ryb takie, jak: lin, sum, sandacz, tołpyga, szczupak, węgorz, karaś, leszcz, płoć, karp. Jeziorak jest miejscem życia wielu gatunków ptaków. Wśród trzcinowisk gnieżdżą się kaczki, perkozy, łyski, bąki, bączki, trzcinniczki, błotniaki stawowe. Jeziorak jest terenem polowań bielika, rybołowa, na jednej z wysp Jezioraka gnieżdżą się kormorany i czaple. Poza tym żyją tu łabędzie, mewy, kokoszki, żurawie. Jeziorak jest również tematem książki: "Nowe przygody Pana Samochodzika",  gdzie tytułowy bohater szuka skarbów zrabowanych podczas II wojny światowej.

Jeziorak w liczbach:
najdłuższe jezioro w Polsce: 27,5 km
szóste co do wielkości w Polsce:
pow. 3.219,4 ha
najgłębsze miejsce: 12 m
średnia głębokość: 4,3 m
najszersze miejsce: 2 km
najwęższe miejsce: 300 m

Magiczne miejsca
Pojezierze Iławskie to kraina jeszcze nie zdobyta. Na swoich odkrywców ciągle oczekują tu niezwykle urokliwe, magiczne wręcz miejsca. Kryją się w zielonych lasach, pośród wzgórz, między srebrzystymi jeziorami i rzekami.

Wyspa Wielka Żuława
Wielka Żuława, o powierzchni 84 ha, jest największą wyspą śródlądową Europy. Słynie z tego, iż w czasach przedkrzyżackich stał na niej gród pruskiego władcy plemiennego.

Szymbark
Najbogatsza w zabytki wieś powiatu iławskiego, położona 10 km od Iławy nad jeziorem Szymbarskim. Znajdują się w niej otoczone starymi drzewami ruiny drugiego, po Malborku, największego zamku gotyckiego.

Jezioro Jasne
Ten wyjątkowy rezerwat znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Obejmuje swoim zasięgiem jezioro Jasne i  Luba, okoliczne torfowiska oraz przylegające drzewostany. Najbardziej znane licznej rzeszy turystów jest unikatowe jezioro Jasne. To bezodpływowe jezioro o niespotykanie czystej i przeźroczystej wodzie jest najchętniej odwiedzanym miejscem na terenie parku. Na temat jeziora krąży wiele legend i opowieści. Faktem historycznym jest używanie jego wody do produkcji piwa przez Niemców. W świadomości tutejszych mieszkańców krążą również niezwykłe opowieści o zatopionej tu bursztynowej komnacie oraz rzekomo cudownej i uzdrawiającej mocy wody.

Kanał Elbląski
Wśród wielu atrakcji pięknych i malowniczych terenów Pojezierza Iławskiego wyjątkowe miejsce zajmuje, unikalny w skali światowej, kanałowy szlak wodny. Jest to jedna z najpiękniejszych dróg wodnych Europy. Łączy nasze Pojezierze Iławskie z Zalewem Wiślanym. Łączna długość całego systemu wodnego wynosi 147 kilometrów. Wybudowany w latach 1848-1872 i zaprojektowany przez holenderskiego inżyniera Georga Jakoba Steenke kanał, funkcjonuje do dziś w niezmienionej formie, zadziwiając kunsztem XIX wiecznej wiedzy inżynierskiej. Genialne rozwiązanie polegało na wybudowaniu na trasie kanału dwóch śluz (Miłomłyn i Zielona) oraz pięciu pochylni (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny). Pochylnie niwelują różnicę poziomów wody o 99 m. Statki pokonują pochylnie na specjalnych wózkach. Z całą pewnością tylko u nas statki „pływają” po trawie!

Kilka opinii naszych gości

Znajdż nas na mapie

Jeżeli jesteś zainteresowany naszą ofertą zapraszamy do kontaktu

O NAS

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nowopowstałym kompleksem Mazurskiego Centrum Aktywnego Wypoczynku Gerczak położonego w Jażdżówkach, 10 km od miasta Iława. Obszar inwestycji charakteryzuje się szczególnymi walorami krajobrazowymi, wynikającymi z urokliwej lokalizacji w obszarze Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego, bezpośredniego kontaktu z jeziorem Jeziorak oraz urozmaiconego ukształtowania terenu.

 

ADRES

MAZURSKIE CENTRUM AKTYWNEGO WYPOCZYNKU
GERCZAK W JAŻDŻÓWKACH

14-200 Iława, Jażdżówki k. Tynwałdu

TELEFON / E-MAIL

tel: +48 662 227 843
e-mail: biuro@mcawgerczak.pl